Genel Sözleşme

Son Güncelleme: 02.03.2022

1- Genel

1-1: Bu sözleşme üzerinde sağlanan tüm hizmetleri (Hizmetler veya TS3 olarak anılacaktır) sağlayan Piranahost firması ile yeni müşteri kaydı bölümünde detayları ile belirtilen kişi/kurum (“müşteri” olarak anılacaktır) arasında Piranahost’a ait olan https://piranahost.com internet adresinde faaliyet gösteren internet sitesinin (“site” olarak anılacaktır) kullanımı ve bu site üzerinden satın alınacak hizmetleri aşağıda belirtilen madde ve koşullar ile imza altına alınmış sayılacaktır.

1-2: Taraflar işbu sözleşmede yazılan bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler.

2- Konusu

2-1: İşbu sözleşme müşteri tarafından site üzerindeki işlemlerinde, siparişlerinde ve gönderdiği mesajlarda kayıt işleminde beyan etmiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapmaya ve yapmamaya izni olan bölümleri, siparişlerinde tercihleri uyarınca alacağı hizmetler karşılığında Piranahost’a ödeyeceği ücretleri, bu hizmetlerin kullanım şeklini ve iade koşullarını düzenleyecektir. Bu hizmet ve işlem açıklamaları aşağıdaki gibidir.

2-2: Üyelik bilgileri müşteri tarafından üye olurken beyan edilen bilgilerdir. Bu bilgiler yapılan işlemlerde baz alınacağından müşterinin/üyenin bu bilgileri hatasız, eksiksiz ve doğru girdiği varsayılmaktadır.

3- Sağlayıcı ve Müşteri Yükümlülükleri

3-1: Piranahost, müşteri tarafından sipariş olarak iletilen hizmetleri sağlayacaktır. Siparişiniz onaylandı mesajı ile Piranahost ilgili hizmetin ücretini tahsil ettiğini kabul eder ve söz konusu siparişte belirtilen hizmeti vereceğini taahhüt eder.

3-2: Piranahost, söz konusu siparişin onaylandığına dair mesajın iletilmesini takiben 48 saat içerisinde hazırlayacağını ve müşteriye erişim bilgilerini müşteri paneli üzerinde sunacağını taahhüt eder.

3-3: Piranahost, ilgili hizmetleri kendi fiziksel veya sanal olarak yönettiği sunucularda barındıracaktır. Ancak, hiçbir koşulda müşteriye SSH erişimi vermeyeceğini belirtir. Müşteri, aldığı hizmetin bilincinde olarak sunucu tarafında isteyebileceği en üst düzey işlem hizmetin yeniden başlatılması veya yeniden kurulması olabilir.

3-4: Piranahost, ilgili hizmetleri TeaSpeak veya TeamSpeak yazılımlarıyla sağlayacağını, müşterinin TeaSpeak ve TeamSpeak uygulamaları üzerinden erişebileceğini taahhüt eder.

3-5: Piranahost, paylaşımlı ve paylaşımsız TS3 hizmeti olarak iki çeşit hizmet sunmaktadır. Paylaşımsız TS3 hizmeti olarak isimlendirdiği hizmet grupları “YatQa’lı TS3 Server” ve “TS3 Bayi” şeklinde isimlendirilir. Paylaşımlı TS3 hizmetlerinde müşteriye hiçbir koşulda YatQa erişimi verilmez ve müşteri aldığı hizmetin bilincindedir.

3-6: Müşteri, paylaşımsız TS3 hizmetlerinde, YatQa erişiminin kendisine verileceğinin ve yönetimsel bütün işlemlerin kendisine ait olduğunun bilincindedir. Piranahost, ilgili hizmetlerde teknik destek verme zorunluluğu bulunmadığını ve ücretli ya da ücretsiz teknik destek verme kararının kendisinde ve inisiyatif dahilinde olduğunu beyan eder.

3-7: Piranahost, sunduğu tüm TS3 hizmetlerinin yönetimini kolaylaştırmak amacıyla TS3 yönetim panelini ek özellik olarak sunar ve bu TS3 yönetim panelini dilediği zaman değiştirebilir veya kaldırabilir. Bu konu hakkında değişikliğe gidileceği zaman müşteriyi email veya duyuru yoluyla bilgilendirecek ve sözleşme içerisinde düzenleme yapacaktır. İlgili yönetim paneline erişim aksi belirtilmedikçe https://tspanelim.xyz internet adresinden (TSPanel olarak anılacaktır.) sağlanacaktır.

3-8: Piranahost, TSPanel arayüzü üzerinde yaşanabilecek erişim sorunlarından sorumlu değildir ve ilgili arayüze erişimi olmayan müşteriler hizmetlerini TeamSpeak yazılımı üzerinden de yönetebildiğinin bilincindedir.

3-9: Piranahost, TSPanel arayüzü üzerinde müşteri tarafından yapılan işlemler nedeniyle oluşabilecek yapılandırma hatası ve veri kaybı durumlarından sorumlu değildir. Müşteri, işlem yapmadan önce yedek alınmasını talep edebileceğinin bilincindedir.

3-10: Piranahost, TSPanel nedeniyle oluşabilecek güvenlik zaafiyetlerine karşı önlemlerini aldığını beyan eder. TSPanel sektörde hem sağlayıcı hem de müşteri tarafından bilinen ve müşteri tarafından talep edilen ekstra bir hizmet olduğundan sağlayıcı bu TSPanel hizmetini rekabet nedeniyle mecburi olarak sunma yükümlülüğüne girmiştir. Dolayısıyla, üçüncü parti olarak sunulan bu hizmet nedeniyle yaşanabilecek güvenlik zaafiyetlerinden sorumlu olmadığını beyan eder.

3-11: Piranahost, sunduğu TS3 hizmetlerinin veri yedeklerini herhangi bir teknik soruna karşı güvence altında olmak amacıyla tutmaktadır ve bu yedekler güncel yedekler olup, belirli tarihlerden önceki yedekleri silmektedir. Ancak, müşterilerin hizmetlerinin yedeklenmesinden ve takibinden sorumlu değildir. Müşteri, herhangi bir veri kaybı durumunda Piranahost’u sorumlu tutamayacağının ve dilediği zaman yedek alınmasını talep edebileceğinin bilincindedir.

3-12: Piranahost, hizmet süresi içreisinde yedek talep edilmesi durumunda müşteri hizmetin güncel yedeğini sunar. Ancak, hizmet süresi sona erdikten sonra müşterilerinin verilerini tutma sorumluluğu olmadığı için müşteriye yedek iletme yükümlülüğü yoktur.

3-13: Piranahost, herhangi bir TS3 hizmetindeki sesli konuşmaları kayıt etmeyeceğini ve dinlemeyeceğini taahhüt eder.

3-14: Piranahost, herhangi bir TS3 sunucusundaki sesli konuşma veya yazılı konuşmadan doğabilecek herhangi bir durumdan mesul değildir.

3-15: Piranahost, TS3 hizmetlerinin lisanslarını yurtdışı firmalarından EURO (EUR) para birimi ile temin etmektedir. Bu nedenle, Türk Lirasının ilgili para birimi karşısında değer kaybetmesi durumunda, hizmetlerin devamlılığını sürdürebilmek ve hizmetlerinden kar sağlayabilmeye devam etmek amacıyla fiyat değişikliğine gidebilir. Müşteri, aldığı hizmetin ödemesinin önceden yaptığını ve hizmet süresi sonunda yenileme yapma zorunluluğu olmadığının bilincindedir. Müşteri, fiyat artışı kaynaklı mağduriyet yaşadığını belirtmesi durumunda hizmetini farklı bir TS3 sağlayıcıya basit bir şekilde taşıyabileceğinin bilincindedir ve gerekli olması durumunda hizmetine taşıma amaçlı 48 saat süre tanınabilir.

3-16: Piranahost, dilediği zaman hizmetlerin fiyatlarını güncelleyebilir. Bu fiyat güncellemelerini, enflasyon ve döviz kuruna endeksli şekilde, adil oranlarda yapacağını beyan eder.

3-17: Piranahost, sunmakta olduğu TS3 hizmetinin lisanslarını yurtdışı firmalarından temin etmektedir. Lisans sürelerini titizlikle takip etmekte ve süresi dolmadan yenilemelerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Ancak, lisans temin edilen firma tarafından yaşanacak gecikmeler ya da ilgili firmanın lisans kontrol mekanizmaları nedeniyle TS3 hizmetinin “Tüm sürümler giriş yapabilir” özelliği belirtilen hizmetleri geçici olarak aksamasından doğan sorunlarda Piranahost sorumlu tutulamaz.

3-18: Piranahost, saldırı koruma hizmetini veri merkezi seviyesinde almakta olduğunu ve hizmetlerinde DDoS koruması özelliği olduğunu beyan eder. Müşteri veya müşterinin TS3 sunucusuna bağlanan üyeleri tarafından, herhangi bir bilgi verilmeden test amaçlı saldırı gönderilmesi yapıldığının tespiti durumunda Piranahost ilgili hizmeti durdurabilir veya sonlandırabilir. Ancak, ilgili hizmet bir özellik olarak sunulmaktadır ve müşterinin bilgisi haricinde yapılan durumlarda Piranahost saldırı koruma özelliğini aktif ederek müşteriye belirttiği korumayı sağlayacaktır. Bu Firewall yazılımın aktifleşmesi saldırı gelmesini takiben en geç 15 dakika içerisinde yapılır. Bu Firewall arkasına alınması esnasında 1-2 dakika gibi kısa sürelerde kesinti yaşanabileceğini müşteriye belirtir.

3-19: Piranahost, sunduğu hizmetlerin bulunduğu sunuculardaki donanımlarda teknik arıza meydana gelmesi durumunda gerekli aksiyonları alır. Bu süreç içerisinde yaşanacak erişim kesintisi, eğer daha önceden sunucunun arayüzü üzerinden görebileceği türde bir sinyali olmayan ani teknik arıza durumu ise müşteriye duyuru yapma zorunluluğu yoktur. Ancak, sunucu yazılımları üzerinde arıza sinyali olan durumlarda müşteriye duyuru yapar ve planlı bakım çalışmasına giderek ilgili sorunu giderir.

3-20: Piranahost, kendisine ait bir internet altyapısı, sistem odasına veya veri merkezine sahip değildir. İnternet altyapısı, elektrik ve diğer veri merkezi ihtiyaçları için bir veri merkezinden hizmet almaktadır. Bu nedenle, veri merkezi sebebiyle yaşanabilecek erişim kesintilerinden sorumlu değildir. Belirli bir süre boyunca hizmet veremediği durumlarda, müşteriye ilgili hizmeti sunabilmek için elinde bulunan imkanları değerlendirerek müşteri mağduriyetini azaltmak hedeflenir.

3-21: Piranahost, müzik botu adı altında sunduğu hizmetleri iki çeşit yazılım aracılığıyla sağlamaktadır. Bu yazılımlar, herhangi bir şekilde ses dosyalarını sunucu üzerinde depolamaz ve sadece istenilen sesi aktarır. Piranahost, hali hazırda Youtube üzerinde yayınlanan müzikleri ses formatında TS3 sunucular üzerinde stream etmesi durumunda herhangi bir telif durumundan sorumlu tutulamaz.

4- İptal ve İade

4-1: Piranahost, sunduğu hizmetlerin yapısı gereği ve iade konusunun suistimale açık olduğu gerekçesiyle, dijital ürünlerde herhangi bir iade seçeneğinin olmadığını beyan eder. Müşteri, sadece ilgili hizmeti iptal etmeyi ve bir sonraki ödeme döneminde yenilememeyi tercih edebilir. İlgili hizmeti satın alırken bu durumu kabul etmiş ve onaylamış sayılır.

4-2: Müşteri, aldığı hizmeti değiştirmek istemesi durumunda ödemiş olduğu ücret ile Piranahost tarafından sunulan farklı bir hizmete geçebilir. Fakat, bu geçiş işlemlerinin belirli bir limiti vardır.

4-3: Müşteri, dilediği zaman hizmetini müşteri paneli üzerinden iptal edebilir veya iptal edilmesi için destek bileti oluşturabilir. Müşteri paneli üzerinde oluşan faturalar proforma fatura niteliğinde olup, yasal geçerliliği ve ödeme zorunluluğu yoktur. Bu nedenle, müşterinin takip eden ödeme döneminde hizmet almaya devam etmek istememesi durumunda yenilemesi gerekmemektedir. Hizmetine devam etmek isteyen müşteriler ödemelerini gerçekleştirebilir ve hizmet almaya devam edebilir.

5- Hizmet Durdurma ve Fesih

5-1: Piranahost, sözleşmeye uymayan müşterileri uyarmakla yükümlü ve müşteri, bu uyarı üzerine sözleşmeye aykırı şekilde hizmeti kullanmayı devam ederse ilgili hizmet durdurulabilir ve hizmet vermeyi sonlandırabilir.

5-2: Piranahost, T.C. yasalarına aykırı herhangi bir durum, nefret söylemi, terör veya topluluk kurallarına aykırı bir durum tespit etmesi ya da benzeri bir şikayet alması durumunda ilgili hizmeti durdurabileceğini, hizmet sözleşmesini tek taraflı fesh edebileceğini beyan eder.

5-3: Piranahost, yenileme dönemi yaklaşan hizmetleri email yoluyla bildirir. Süresi sona ermiş hizmetlere 3 gün içerisinde ödeme yapılmaması durumunda durdurur ve 5 gün içerisinde henüz bir ödeme yapılmamış ise sunucudan silebilir. Müşteri, ödeme yapacağı zamanları takip etmekle yükümlüdür.

6- Müşteri Gizliliği ve Veri Depolama

6-1: Piranahost, müşteri kaydı ekranında talep ettiği bilgileri müşteriyi tanımlayabilmek ve hizmeti sunabilmek amacıyla talep eder. Bu müşteri bilgilerini herhangi bir şekilde üçüncü bir kişi/kurum ile paylaşmaz.

6-2: Piranahost, ödeme altyapısı olarak PayTR (https://www.paytr.com/) kullanır ve kredi kartı ile ödeme yaparken müşteri bilgileri PayTR tarafından da işlenir. Bu bilgiler arasında isim soyisim, email adresi ve kart bilgileri vardır. Piranahost, herhangi bir müşterinin kart bilgisini saklamaz ve müşterinin bilgisi dahilinde/haricinde otomatik olarak herhangi bir ücret çekmez. Piranahost, PayTR tarafından yaşanabilecek güvenlik zaafiyetlerinden sorumlu tutulamaz.

6-3: Piranahost, TSPanel isminde harici bir yönetim arayüzünü müşteriye sunar. Bu TSPanel üzerinde hesap açmak amacıyla müşterinin isim soyisim ve email bilgilerini kullanır. Bu hesap açma işlemi sonrasında, müşteri kendi isteği doğrultusunda ilgili arayüz üzerinde telefon numarası, isim soyisim bilgilerini değiştirebilir. TSPanel yaşanabilecek güvenlik zaafiyetlerinden sorumlu tutulamaz.

6-4: Piranahost, T.C. yasalarına göre herhangi bir suç teşkil eden bir durumda mahkeme tarafından müşteri bilgisi talep edilirse, müşteri bilgilerini ilgili adli makamlarla paylaşmakla yükümlüdür. Bu bilgiler, müşteri kaydı esnasında girilen bilgiler ile sınırlıdır ve talep edilmesi durumunda ekstra olarak son ödeme işlemine dair slip ilgili makam ile paylaşılır.

7- Sözleşme Geçerliliği ve Uyuşmazlıkların Çözümü

7-1: Müşterinin online başvurusu esnasında onayladığı bu sözleşmede zaman içerisinde gerçekleşecek değişiklikler, web sitesinde yayımlanarak ve/veya e-mail yolu ile müşteriye bildirilecektir. Müşteri, Piranahost’un hizmetlerini kullanmaya devam ederek, değişen sözleşme şartlarını kabul etmiş sayılacaktır.

7.2: İşbu sözleşme bununla birlikte 4 ana madde ve alt başlıklardan ibaret olup, taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmıştır. (İmza altına alınma; siparişin siteden Piranahost’a gönderilmesi ile gerçekleşmiş kabul edilir). Piranahost’a gerek gördüğü takdirde yeni maddeler ve/veya alt başlıklar ekleyebilir, çıkarabilir ya da maddeler üzerinde değişiklik yapabilir. Piranahost bu değişiklikleri müşterilerine site üzerinden bildirir ve müşteri bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.

7.3: İşbu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İzmir Mahkemeleri yetkilidir.